2023
Ergo Kuld

MULGID TULEVAD!

Ei tea siin ilmas keegi hullemat juurikat, kui seda on üks sajandivahetuse aegne Eesti taluperemees. Ja kui see juhtub veel mulk olema, siis on asi ikka päris hull. Naisterahva pisarad ja arukas jutt on temale nagu hane selga vesi. Säärane mees on ka Mulgimaalt Läänemaale elama sattunud Mart. Ei kuula ta kedagi ja talitab ikka nii, nagu tema oma isa teda omal ajal õpetanud on. Isegi oma laste eluõnne on Mart ära otsustanud, nii et tema oma tütred Miina ja Leena ainult mulkidest vennapoegadele kõlbavad, sest ega need Läänemaalased suuremat väärt pole. Ei ole neil seda rikkust ja uhkust, mis mulkidel. Ei aita siin noorikute ohked ja kaebed, kelle südamed salamisi hoopiski Läänemaa noormeestega ühes rütmis löövad. Aga kuna armastusel on juba kord imelik jõud, mis isegi kana mesipuusse lennutab kui tarvis, ei kavatse Läänemaa noormehed Joosep ja Juhan sellise saatusega niisama lihtsalt leppida. Kus sõnad ja veenmine ei aita, tuleb appi võtta kavalus. Esialgne lihtne plaan mulkidest väimehi ninapidi vedada muutub sündmuste arenedes üha pöörasemaks, nii et keegi enam õieti aru ei saa, mis parasjagu toimub. Üks totter olukord järgneb teisele, äparduse otsa tuleb uus äpardus ja siis kui asi juba päris hukas on, leiavad Juhan ja Joosep ise endid naiseriietes kaugeid kosilasi tõrjumas.

Armastatud rahvakirjaniku Eduard Vilde vigased pruudid ärkavad taaskord ellu, ja seekord kinolinal, et eesti rahva rõõmuks oma jant jälle kord maha mängida. Ühtepidi võiks see olla kerge meelelahutus, kus nalja ja naeru nabani, teisalt aga uut ajastut kuulutav kirjandusklassika, milles noorem põlvkond otsustavalt vanemale vastu hakkab ja ise oma eluõnne üle otsustada soovib.

Filmis „Vigased pruudid“ mängivad Oskar Seeman (Joosep), Maria Teresa Kalmet (Miina), Simo Andre Kadastu (Juhan), Maarja Johanna Mägi (Leena), Harry Kõrvits (Lipuvere peremees Mart), Pääru Oja (Jaak), Kaspar Velberg (Enn), Tarvo Vridolin (mölder), Meelis Rämmeld (kasakas) ja Margo Mitt (kõrtsmik).

Filmi režissöör ja operaator on Ergo Kuld („Talve“, „Soo“, „Jahihooaeg“), produtsendid on Kristian Taska Taska Filmist (“1944”, “Nimed Marmortahvlil”, “Talve”, “Klassikokkutulek”, “Apteeker Melchior”), Tanel Tatter ja Veiko Esken Apollo Film Productionsist („Talve“, “Apteeker Melchior”, “Soo”, “Vanamehe Film”), tegevprodutsent Arto Saar ning tootmisjuht on Olev Sten Erik Jõgi. Stsenarist on Ott Kilusk, kunstnik Annika Lindemann, helirežissöör Lauri Laagus, grimmikunstnik Egle Beek ja kostüümikunstnik Kadri Vahar. Filmi levitab Hea film. Tootmist toetavad Kanal 2, Apollo TV ja Postimees.

Komöödia “Vigased pruudid” jõuab kinodesse 2023. aasta sügisel.