2021
Ergo Kuld

“Soo” on Oskar Lutsu kõige terviklikum ja põnevam jutustus. On ju teada, et see erilise atmosfääriga armastuslugu on Eesti filmitegijatele ammuseks unistuseks olnud, seda enam, et teos on mitmete lavastustena läbi aegade kindlalt Eesti teatrimällu sööbinud. 1917. aastal toimuva loo areeniks on meie unikaalne suvine rabamaastik oma kaunite ja ohtlike veesilmadega, kirju taimestiku ja nõidusliku valgusemänguga. Loo psühholoogiliseks ja ajalooliseks taustaks on Esimene maailmasõda, mille keeristest peategelane, kunstnik Toomas, kodumaale taastuma naaseb.

Toomas on peale Pallase lõpetamist ja välismaal tudeerimist omal nahal sõjakoledusi kogenud ning kokkupõrkes kohalike jõhkarditega avanevad hiljuti saadud haavad uuesti. Näeme tõelist kirge ja ka tõelist vesternilikku vastasseisu. See on ajastufilm ühest maailma ajaloo murdepunktist, samuti Eesti peatselt tärkava noore vabariigi ärkamisajast, see on unikaalse sooatmosfääriga triller ja ennekõike on see film armastusest, mis vaataja kõige viimase hetkeni enda haardes hoiab. Loomulikult ei puudu filmist ka Lutsu teostele omane huumor, mis läbi mitme naljaka kõrvaltegelase tegevustikku põimub.

Me näeme sarmika meespeategelase kõrval tugevaid ja üllatavaid naistegelasi, kes loo arenedes mehe mitmekordsesse armuvõrku püüavad. Kunstnik Toomas üritab päästa “sookollide” käes vangis olevat kaunist ja salapärast Metskassi, samal ajal peatub ta oma vana armastuse Liisi ja selle abikaasa kodus külalisena ja on märklauaks kogukonna uusrikkast valitsejannale preili Martinsonile, kes mehelt korvi saades ohtlikuks vastaseks muutub.

Samade tegijate eelmine film “Talve” tõi Eestis kinodesse 150 000 vaatajat, mis on läbi aegade esiviisiku tulemus. Film on ka teinud võimsa alguse Telia videolaenutuses. Uue filmi ambitsiooniks on jätkata seda edulugu. Ajalooline raamistus, Eesti soomaastikud ja üldinimlik armastuslugu muudab loo mõistetavaks ka välismaisele publikule.

Osades: Franz Malmsten, Hanna-Ly Aavik, Martin Kork, Liis Lass, Grete Kuld, Märten Matsu, Indrek Taalmaa, Epp Eespäev, Toomas Suuman, Helgur Rosenthal.

Režissöör: Ergo Kuld

Stsenarist: Martin Algus

Produtsent: Kristian Taska, Tanel Tatter, Veiko Esken

Tootjad: Taska Film, Kassikuld, Apollo Film Productions

Toetavad: Postimees Grupp, Kanal 2, Tartu Filmifond, Kultuurkapital, Citroën, Rannarootsi, Nõmme Kõrts, DHL, Hea Film.