2023
Jaak Kilmi, Arbo Tammiksaar

Tumedas ajas, musta laega toas, võitleb õigluse eest Juhan Liiv, kannatav luuletaja ja kompromissitu detektiiv. Suutes näha sügavale inimese hinge, lahendab ta süngeid mõrvalugusid 19. sajandi lõpu Eestimaal.

Sarja tegevus toimub ca 1893-1895, kui Juhan Liiv, tasapisi tuntust koguv kirjamees, hakkab kannatama vaimuhaiguse all ning läheb Tartust tagasi maale, venna tallu Alatskivil. See on Liivi elus justkui varjatud periood, mille kohta, peale selle, et ta palju kirjutas, pole rohkem suurt ei midagi teada. Meie filmide fiktsionaalne Juhan Liiv aga satub sel perioodil põnevatesse seiklustesse ning lahendab pooleldi vastu tahtmist mitmeid mõrvajuhtumeid.

Juhan Liiv, kes soovib maal oma tervist turgutada ja kirjutada, on pidevas rahahädas, satub Eestis ringi rännates mitmete kuritööde peale. Erinevad keskkonnad – linn, küla ja mõis – eksisterivad kõrvuti ning neis kõigis on palju sellist, mida me tänapäeval peame väga kum- mastavaks. Liiv puutub oma rännakutel kokku mitmete ajastule omaste tegelaste ja nähtustega. Vaimuhaigusele vaatamata on Liivil selgeid perioode, mil tema terav vaist, paranoia, kõige kahtlustamine ja küsimuse alla panek teevad tast visa uurija ja tõe eest võitleja.

Ühiskond tema ümber upub valedesse ja salgamisse. Juhan Liiv aga, kel ei ole mitte midagi kaotada – sest tal ei ole mitte midagi – sõdib üksildase rüütlina õigluse eest. Et tuua kasvõi natuke valgust selle pilkase pimeduse sisse, mis üle tema isamaa on laskumas!

Eile nägin ma Eestimaad, põõsastikud ja võsad kõik, suikumise ja näotuse paik, vaimuilm nii hämaras, vaik.

Tootmise etapp: arendus
Žanr: ajalooline krimi
Planeeritud võtteperiood: 2022
Planeeritud esilinastus: 2023