2024
Klaus Härö

“Sa pole üksi” on mahavaikitud lugu Soome juudi kogukonnast ajal, mil Soome on Teises maailmasõjas loonud liidu Natsi-Saksamaaga. 

Teise maailmasõja eel põgenevad paljud Kesk-Euroopa juudid Hitleri võimu eest. Mõned neist jõuavad Soome lootusega alustada uut elu. Kuid kui Soome ühendab võitluses Nõukogude Liidu vastu jõud Natsi-Saksamaaga, seisavad põgenikud taas silmitsi õudustega, mille eest nad on püüdnud pageda. Seda, kuni nad avastavad, et kogu vaenu ja hoolimatuse kiuste on alles üks mees, kes tahab aidata.

 Abraham Stiller on juudi koguduse liige ja filantroop, kellel on sidemeid Helsingis asuvate võimuorganitega. Ta on tormakas, suure südame ja veelgi suurema suuga mees. Stiller astub asüüliotsijate kaitseks välja nagu isa laste eest: “See siin on Soome, mitte Saksamaa,” meenutab ta neile. Ja kui välismaa juutidest mehed ilma igasuguse hoiatuseta oma peredest lahutatakse ning Põhja-Soomesse Saksa vägede läheduses asuvasse sunnitöölaagrisse viiakse, vannub Stiller, et saab toimuvale jälile ega lase põgenike suurimatel hirmudel teoks saada.

Ta otsib üles värskelt ametisse määratud politseiülema Arno Ahtoni, mehe, kes vastutab sõjaaegses Soomes väliskodanikega seotud juhtumite eest. Sümpaatia asemel seisab Stiller aga vastamisi ähvardusega, et kui ta toimunut maha ei vaiki, ootab nii teda kui ka teisi Soome juute ees samasugune saatus. Äkitselt peab Stiller leidma tasakaalu isikliku ja poliitilise, emotsionaalse ja ratsionaalse vahel, võideldes samal ajal nende eest, keda ta on lubanud aidata – ja tegelikult kogu juudi kogukonna eest.

„Never Alone“ režissöör on Klaus Härö, kelle käe all on valminud nii Eestis kui ka mujal maailmas menukaks osutunud „Vehkleja“ (2015) ja paljud teised filmid. Härö on oma tööde eest võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas ka kaaluka Ingmar Bergmani auhinna mängufilmi „Nähtamatu Elina“ (2002) eest. „Sa pole üksi“ on saanud Eesti Filmi Instituudi, Tagasimakseprogramm Film Estonia ja Kultuurkapitali tootmistoetust.